לפרנסס מקדורמנד יש כבר 3 זכיות באוסקר

פרנסס מקדורמנד היא אחת השחקניות המוערכות ביותר שפועלות כיום. מאז תפקידה הקולנועי הגדול הראשון ב-1985, היא הייתה מבוקשת לתפקידים ראשיים וגם לתפקידי משנה. התפקידים שלה נעו בין הטרגי (ב"כמעט מפורסמת") לקומדיה (ב"השחקן"), אבל בכל הופעה הקהל רואה את הכישרון שלה קודם כל. בין אם היא משחקת מוזרה עם זיקה לתרנגולות או אישה בודדה שנאבקת באלכוהוליזם, פרנסס מקדורמנד מביאה אותנטיות לכל דמות שהיא מתגוררת בה.

פרנסס מקדורמנד - 3 זכיות, 5 מועמדויות באוסקר

פרנסס מקדורמנד היא אחת השחקניות המגוונות ביותר שפועלות כיום. ב-30 שנות הקריירה שלה, השחקנית שיחקה ב"פארגו" הכל, החל ממפקדת משטרה בהריון ועד ליצן בעל פה מגעיל. הופעתה כמארג' בקומדיה השחורה ביצרה את מקומה כאחת המבצעות המוכשרות ביותר בהוליווד. בואו נסתכל על הקריירה של פרנסס מקדורמנד ונראה באילו פרסים היא זכתה עד כה.

1994 - השחקנית הראשית הטובה ביותר בסרט קולנוע - דרמה

בדרמת המערבון הזו, פרנסס מקדורמנד מגלמת שריף בהיריון בעיירת גבול שנאלצת להתמודד עם הבעל ממנה היא מתגרשת, סגן שמתאהב בה ועם לידתו הקרבה של ילדה. מקדורמנד מביא לדמות זו רמה של חריפות ומורכבות רגשית שהיא גם מעוררת השראה וגם קורעת לב.

2001 - השחקנית הראשית הטובה ביותר בסרט קולנוע - קומדיה או מחזמר

בקומדיה אפלה זו, פרנסס מקדורמנד מגלמת את מארג' גונדרסון, מפקדת משטרה בהריון שחוקרת מקרה של הונאה ורצח בעיירה הקטנה שלה במינסוטה. כשהסרט מתגלגל, מארג' צריכה לנווט את האבסורד של החיים בעיירה קטנה, להגן על מצבה ההריונית ולפתוח את התיק. ההופעה של מקדורמנד היא לא רק הומוריסטית אלא גם חומלת.

2010 - השחקנית הראשית הטובה ביותר בסדרה מוגבלת או בסרט קולנוע שנעשה לטלוויזיה

במיני סדרת מותחן פשע זו, פרנסס מקדורמנד מגלמת אישה ממורמרת ומנוכרת שמתאחדת עם בעלה המתעלל כדי לתכנן את תוכניתו לרצוח את אהובה. מקדורמנד מביאה תחושה של ריאליזם וניואנסים לדמות המסובכת הזו שהופכת אותה לניתנת ליחס ומצמררת כאחד.

2014 - שחקנית המשנה הטובה ביותר בסרט קולנוע

בעיבוד הקולנועי הזה לרומן רב המכר, פרנסס מקדורמנד מגלמת אמא מעיירה קטנה שמצטרפת למסיבת חיפוש מתנדבים כדי למצוא ילדה נעדרת ביער. מקדורמנד מביאה חמלה שקטה ופותרת את הדמות הזו, מה שלא רק מניע את העלילה אלא גם עוזר לנו להבין את הנושאים החברתיים שבמשחק.

2016 - פרס כבוד

פרנסס מקדורמנד זכתה בפרס כבוד בשנת 2016 על תרומתה לתעשיית הקולנוע ועל העלאת המודעות לנושאים העומדים בפני נשים וקהילות מודרות. במהלך נאומה אמרה מקדורמנד, "איזו זכות זו להיות בעסק הגדול והמופלא וכן, הפגום והלא מושלם, ועדיין העסק יוצא הדופן והמפואר של יצירת סרטים."

שלושה שלטי חוצות מחוץ לאבינג, מיזורי

בשנת 2017, פרנסס מקדורמנד הופיעה בהופעתה האחרונה זוכת האוסקר בסרט "שלושה שלטי חוצות מחוץ לאבינג, מיזורי". מקדורמנד מגלמת אישה כועסת שמתאבלת על בתה שנרצחה שמשכרת שלושה שלטי חוצות כדי להפנות את תשומת הלב לחוסר ההתקדמות בתיק. את הסרט ביים מרטין מקדונה, שגם ביים את מקדורמנד בסרט "בברוז'". מקדורמנד מגלמת אישה כועסת וכואבת, אבל גם אוהבת ופגיעה. היא גונבת כל סצנה שהיא נמצאת בה, וההופעה שלה זיכתה אותה במועמדות נוספת לאוסקר. מקדורמנד היא אחד השחקנים המוערכים ביותר בהוליווד, והיא ממשיכה להראות את הטווח שלה ככל שהיא מתבגרת.

תפקידים אחרונים

לאורך הקריירה שלה, פרנסס מקדורמנד גילמה מגוון דמויות שונות. מקבוצת רוק שמתאחדת עם חבריה לשעבר ללהקה ועד לאם אבלה שמתעמתת עם מפקד המשטרה בעירה, הדמויות של מקדורמנד מרגישות ריאליסטיות וחיות בהן. הסרט האחרון שלה הוא "מה שהיה להם". בסרט מגלמת מקדורמנד אישה מבוגרת המתמודדת עם פטירתו של בעלה. דמותה היא הסלע של משפחתה, ובני משפחתה פונים אליה לתמיכה לאחר שבעלה נפטר. סרטים אחרונים אחרים של מקדורמנד כוללים את "פלא", "גלוריה בל" ו"אי ציות". "אי ציות" הוא סרט על תשוקות אסורות, ומקדורמנד מגלמת אישה שנאבקת במיניות שלה.

סיכום

פרנסס מקדורמנד היא אחת השחקניות הטובות ביותר שפועלות היום בקולנוע. במהלך 30 שנות הקריירה שלה, מקדורמנד הראתה טווח ועומק מדהימים בהופעותיה. בין אם היא מגלמת מפקדת משטרה בהריון שצריכה לפצח תיק או אם שרק רוצה למצוא את בתה הנעדרת, פרנסס מקדורמנד מגלמת כל דמות בכנות ובחמלה. ההופעות שלה תמיד מגוונות ומרגישות אמיתיות להפליא, ומקדורמנד זכתה עבורן בפרסים רבים, כולל 3 פרסי אוסקר לשחקנית הטובה ביותר ו-5 מועמדויות. היא קשורה למריל סטריפ ואוסקר אחד מאחורי האגדה קתרין הפבורן.